IMG 9867

 

KICS celebrates creative writing by organizing the Tayeb Salih Short Story Writing competition.  The competition honors the renowned Sudanese writer El Tayeb Salih, whose novel “Season of Migration to the North” was listed among the best 100 works in the world. Also his “Wedding of Zein” was produced as a film and won in an award at the Cannes Film Festival in the 1970’s. His works are translated into more than 20 languages.


The competition includes both Junior section students Years 3-6 who write short stories in the English language and Senior section students who write short stories either in Arabic or English language.  For the first time,  as a trial, Mrs Cecile even got some students to write short stories in French!


This year we were lucky to have some distinguished judges.  In Juniors, the judging is done by staff however in the Seniors we bring in outside judges.    In the Seniors our Arabic judges were Dr Mustafa Elsawi, Mr. Izzeldin Merghani and Mr. Ahmed Awad. Our English judges were Nicky Singer who was our visiting author and had taken writing workshops while she was at KICS the week earlier and Griselda Eltayeb.  All the judges were impressed with the quality of stories and the world awareness that our students showed in the topics they wrote about.  Well done students!


The award ceremony took place in the evening of the  18th  February 2016 in the Junior Hall at school in front of a full audience.  Trophies were presented to first prize winners and certificates to second and third place winners.  Afterwards everyone enjoyed Sudanese singing and food on the World Map with the Sudanese market sellers stalls.   


THE WINNERS OF THE EVENING
Some  categories only had  a few entries so only one prize was awarded.   Prizes were given to the following students:  


Senior Section
Arabic Language winners:

1
Years 7 – 9:
First: Abdulla Osama
Second: Noon Ali Ismail
Third: Fatima Yassir

88

Years 10 – 11:
First: Monia Mamoun

2

Year 12 – 13:
First: Dinan Alasad
Second: Ayat Mohamed Salih
Third: Ahmed Seed Mohamed

 


English Language winners:

8
Years 7 – 9:

First: Tamara Ghandour.
Second:  Paloma Ghandour.
Third: Jana Manna.

7

Years 10 – 13:
First: Oluwatobi Oluwajim

 

Junior section:

3

Year 3:
First prize:  Nour Eldin Ziad Nassar.
Second prize : Shixin Zhang.
Third prize: Harry Parr Ferris.

4

Year 4:
First prize : Ayiesha Omer Elseed.
Second prize: Zara Ahmed.
Third prize: Cosima Melotte

5

Year 5:
First prize : Aubrey Melotte.
Second prize: Maryan Mohamed Nur.
Third prize: Fatima Haidar.

6

Year 6:
First prize : Claire Waruguru Ngunyi.
Second prize: Lucia Mamberto Troncoso.
Third prize: Joud Isam Akrat

 

تهتم مدرسة مجتمع الخرطوم العالمية بالكتابة الإبداعية و ذلك بتنظيمها مسابقة الطيب صالح لكتابة القصة القصيرة. تحتفي المسابقة بالكاتب السوداني المعروف الطيب صالح و الذي صُنفت روايته "موسم الهجرة الى الشمال" من ضمن أفضل مائة عمل ابداعي في العالم. أيضا تم تحويل عمله "عُرس الزين" الى عمل سينمائي و قد فاز في مهرجان كان السينمائي في سبعينيات القرن الماضي. كما تمت ترجمة أعماله الى أكثر من 20 لغة في العالم.
تشمل المسابقة القسم الإبتدائي من الصفوف 3 – 6 و الذين يقدمون اعمالهم باللغة الإنجليزية؛ و أيضاً تشمل قسم الثانوي و الذين يقدمون أعمالهم باللغتين العربية و الإنجليزية. و لأول مرة قام القسم الفرنسي بحث طلابه على الكتابة باللغة الفرنسية كتجربة أولى و سيتم تفييمها.
في هذا العام كان لدينا عدد من المحكمين المميزين؛ ففي القسم الإبتدائي قام الأساتذة بتحكيم القصص المقدمة بأنفسهم؛ أما في القسم الثانوي فقد كان محكمو القصص المقدمة باللغة العربية د. مصطفى الصاوي، الأستاذ عز الدين ميرغني و الأستاذ أحمد عوض. أما محكمي القصص المقدمة باللغة الإنجليزية فقد كانوا الكاتبة المعروفة نيكي سينجر و التي كانت في زيارة للمدرسة و التي أقامت ورش عمل للكتابة الإبداعية في الفترة قبيل المسابقة؛ و أيضا جريزيلدا الطيب للعام الرابع على التوالي. كان كل المحكمين سعيدين بجودة الأعمال و المعرفة الواسعة بما يدور في العالم من التلاميذ.
أقيم حفل توزيع الجوائز بمباني المدرسة في يوم 18 فبراير 2016 بحضور عدد كبير من التلاميذ و أولياء الأمور؛ حيث تم تقديم الجوائز لأصحاب المراكز الأول و الشهادات لاصاحب المركزين الثاني و الثالث. ثم تلا ذلك غناء سوداني و سوق للمنتجات اليدوية السودانية.
الفائزون بالجوائز:
بعض الفئات كان فيها عدد قليل من المتسابقين لذا تم تقديم جائزة واحدة فقط.
القسم الثانوي
الفائزون بجوائز القصص باللغة العربية:
الصفوف 7 – 9:
المركز الأول: عبد الله أسامة.
المركز الثاني: نون علي أسماعيل.
المركز الثالث: فاطمة ياسر.

الصفوف 10 – 11:
المركز الأول: منية مأمون.

الصفوف 12 – 13:
المركز الأول: دنان الأسد.
المركز الثاني: آيات محمد صالح.
المركز الثالث: أحمد سعيد محمد.
الفائزون بجوائز القصص باللغة الإنجليزية:

الصفوف 7 – 9:
المركز الأول: تمارا غندور.
المركز الثاني: بالوما غندور.
المركز الثالت: جنا المنا.

الصفوف 10 – 13:
المركز الأول: توبي اولواجم

القسم الإبتدائي:
الصف الثالث:
المركز الأول: نور الدين زياد نصار.
المركز الثاني: شنشن زانج.
المركز الثالث: هاري بار فيريس.


السنة الرابعة:
المركز الأول: عائشة عمر السيد.
المركز الثاني: زارا احمد.
المركز الثالث: كوزيما ميلوتي.
 
السنة الخامسة:
المركز الأول: أوبري ميلوتي.
المركز الثاني: ماريان موحمد نور
المركز الثالث: فاطمة حيدر.

السنة السادسة:
المركز الأول: كلير واروجورو.
المركز الثاني: لوسيا مامبيرتو ترونكوسو.
المركز الثالث: جود عصام أكرت

.